19. ledna 2016

Nový rok

nové šaty....


Novoroční předsevzetí u mne nejsou impulzivními nápady po silvestrovské oslavě, ale menší i větší více či méně promyšlené cíle, o které se snažím bez ohledu na roční období. Možná se jen v lednu trochu víc pozastavuji nad tím, jestli jsem ze své cesty neodbočila nebo neustrnula dlouho na jednom místě.

Tak si dovolím takovou malou rekapitulaci, aby pak bylo za rok jasno, jestli jsem ze své cesty úplně nesešla. Chci:
 • Ztenčit zásoby všeho možného materiálu, který na mne doma vykukuje ze všech možných i nemožných míst. S tím souvisí i snaha pokud možno nekupovat nic nového a pokud už něco kupovat, tak prosím pěkně promyšleně, v barvách a vzorech, z kterých nejen ráda tvořím, ale které budu hlavně ráda nosit a přímo na konkrétní věc, kterou pokud možno vyrobím bez nějakého dlouhého odkladu. Vím proč. S ubíhajícím časem totiž u mne akutně hrozí změna nálady, názoru i vkusu. 
 • Víc přemýšlet a vybírat, co budu vyrábět. Mám pocit, že dost často vyrábím něco hlavně proto, že mne to baví jako proces. Výsledkem je pak něco, co vlastně zas tak ani netoužím používat, což s čím dál větším nedostatkem volného času a touhou vyčistit naši domácnost od nepotřebných věcí nejde moc dohromady.
 • Vše zjednodušit, uklidit, uklidnit a zpomalit. Ve vnějším světě to moc nejde, ale doma to prostě nějak jít musí. A proto pomalu uklízím, zbavuju se zbytečností, vařím jednoduše a pořád se v tomto směru učím.
 • Učím se nepospíchat, užívat si každou činnost, i v těch méně oblíbených hledat něco, co mě na nich baví. Od obyčejných domácích prací až po ty kreativní. Uklízet se musí a tvořím přece, protože chci a baví mne to, nikoli z existenčních důvodů. A nemusí to být hotovo dnes, ale až to bude, tak to bude.
 • Víc recyklovat. Akorát ty zásoby se pak zas tak lehce netenčí, neboť jak uklizím a dávám z šatních skříní pryč nepotřebné, plní se pro změnu skříň nová věcmi k recyklaci.
A v tomto duchu byly ušity i šaty pro Elišku. Látku jsem kdysi dostala jako balík zbytků a doma ležela už nějakých pár let. A já stříhala pečlivě a nešila zbrkle, jak se mi někdy stává, když se prostě nemohu dočkat hotové věci. Na těch šatech to teď vidím a mám radost.

Some new year's resolutions about crafting and new dress for my daughter (pattern from Sew Chic Kids).

10 komentářů:

 1. Simono šatičky jsou krásné a dnešní příspěvek taktéž. Snažím se o totéž. Ztenčit zásoby vlny, kterou mám a nekupovat pokud možno novou. Snažím se byt zbavit nepotřebných věcí, ale moc mi to nejde, protože nerada se zbavuji věcí, ale budu se to muset naučit. Byt není nafokuvací a vše se nám domů nevejde. Snažím se uklízet pravidelně - což je u pracující matky prvňáka občas velký oříšek, ale děti teda naše prvňačka se pomalu začíná zapojovat, takže to snad půjde. Letos jsem odolala i výprodeji oblečení. Nic nepotřebuji - teda potřebuji pár krásných teplých svetrů, ale ty si upletu sama - vlnu už mám připravenou ze zásob. Neberu to jako novoroční předsevzetí, ale jako takový bojový úkol pro letošní rok.
  Krásný den Tereza

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já to jistojistě letos nezvládnu, ale stačí, když aspoň směr udržím :-).

   Vymazat
 2. Zlatá slova! Kéž by se mi dařilo zpracovat materiál rychleji, než se rozmnoží :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky mám obavu z rozmnožování (materiálu). A to jsem ještě nezmínila knihy, tam mám taky rezervy.... protože loni jsem rozhodně pořídila víc knih, než jsem stihla přečíst :-(.

   Vymazat
 3. Výstižné a asi nejen tvůj problém.Někdy ani sama nevím,co vlastně mám doma.Budu na sobě taky pracovat! a myslet na tvoje slova...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem někdy překvapená, co objevím. Dokonce se mi občas stane, že nějaké drobnosti jako zipy, knoflíky, gumičky, krajky, šňůrky, co jsem tak různě nakoupila jen proto, že se mi líbily a mohly by se hodit, ve chvíli, kdy se hodí, nemohu najít a musím je jít znovu koupit, nebo je i najdu, ale jsou třeba o pár centimetrů kratší, než potřebuju.... no fakt nemá cenu toho doma skladovat moc :-).

   Vymazat
 4. Pod ty cíle se hned podepíšu :), u mě to jde po mini krůčcích, ale stojí za to být trpělivá :). Šaty jsou nádherné :):). Já úplně zbožňovala, když mi mamka nebo babička něco ušily.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem spokojená i s minikrůčky :-). Dcera šaty a sukně miluje, takže je to radost šít. Horší pak je jí vysvětlit, že když je venku minus 15, nejsou letní šaty na ramínka vhodnou volbou ani jako domácí oděv.... :-)

   Vymazat
 5. Souhlasím se všemi body, měla bych si je někde poznačit spolu s ostatními svými, které nosím stále jen v hlavě, protože podobným směrem také mířím. :-) Přeji, ať se cíle vyplní! :-) L.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju a nápodobně. Řekla bych, že napsání vcelku pomáhá a ani to nemusí být takto veřejně. A pak ta slast, když se ze seznamu dá něco odškrtnout jako splněné :-).

   Vymazat